Tworzenie map akustycznych terenu
Mapa akustyczna jest dokumentem, który charakteryzuje klimat akustyczny określonego obszaru np. miasta. Powstaje na podstawie badań i pomiarów hałasu pochodzenia:

drogowego
tramwajowego
kolejowego
lotniczego
przemysłowego.
Powszechnie wiadomo, że głównymi obszarami koncentrującymi wokół siebie duże zagrożenie hałasem stanowią duże miasta i ośrodki przemysłowe. Walka ze szkodliwymi skutkami życia w hałasie jest zaciekła i ma działanie ogólnoświatowe. W Europie, a zatem i w Polsce, obowiązkiem administracji jest tworzenie aktualnych map akustycznych określonych terenów.

Zgodnie z odpowiednią dyrektywą Parlamentu Europejskiego obowiązkowe jest stworzenie mapy akustycznej każdej aglomeracji liczącej przynajmniej 250 tysięcy mieszkańców. Poza miastami i aglomeracjami obowiązkiem mapowania objęte są również:
- obszary głównych dróg, na których natężenie ruchu przekracza sześć milionów przejazdów rocznie,
- wzdłuż głównych linii kolejowych o obciążeniu ruchem 60 tysięcy przejazdów pociągów w skali roku.
- rejony głównych lotnisk na danym obszarze.
Taka mapa pokazuje nam zróżnicowany poziom hałasu naniesiony na poszczególne obszary miejskie. Pomiar natężenia hałasu następuje w określonych punktach, ustalonych przez wydziały ochrony środowiska, wydziały drogowe urzędów miast, a także na podstawie skarg mieszkańców danych obszarów.

Celem sporządzenia mapy akustycznej terenu jest, zgodnie ze wspomnianą wyżej dyrektywą Parlamentu Europejskiego, jest gromadzenie danych dotyczących natężenia hałasu w celu ich analizowania i dalszego przewidywania, wskazanie obszarów, na których wartość natężenia hałasu przekracza wartości graniczne, określenie liczby osób, które na danym obszarze znajdują się pod niekorzystnym oddziaływaniem hałasu na ich zdrowie.

W październiku 2012r. wprowadzono w Polsce osobne rozporządzenie ministra środowiska (Dz. U. z 2012 r. Nr 0, poz. 1109) zmieniające dopuszczalne wartości poziomu hałasu w środowisku. Podniesiono wartości dopuszczalnych poziomów natężenia hałasu. Aktualnie wynoszą one 68 dB w dzień, w nocy zaś 59 dB. Poprzednio wartości te były mniejsze.

Większość dużych polskich miast posiada już opracowane mapy akustyczne terenów, dostępne również w wersji elektronicznej na stronach internetowych. Pozwala to mieszkańcom i inwestorom na stały dostęp do informacji związanych z natężeniem hałasu na danych obszarach miejskich.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Zobacz podobne wpisy w tej kategorii

Przewierty sterowane

Przewierty sterowane »

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą (przewierty sterowane) oraz naszym zapleczem technicznym. Realizuje zlecenia w wielu regionach kraju i wykonujemy przewierty sterowane spadkowe oraz tłoczne...

  Szczegóły   16 03 2011
Geo-libed - Usługi geodezyjne Kraków

Geo-libed - Usługi geodezyjne Kraków »

Wykonujemy szereg prac, począwszy od map do celów projektowych, poprzez pełną obsługę inwestycji,
podziały i rozgraniczenia nieruchomości, a skończywszy na pomiarach powierzchni lokali.
Do k...

  Szczegóły   31 08 2011
Dolgeo - Geodeta Wrocław

Dolgeo - Geodeta Wrocław »

Firma Dolgeo świadczy pełen zakres usług geodezyjnych na terenie Dolnego Śląska. Głównie działamy na terenach gmin Wrocław, Wołów, Trzebnica, Środa Śląska oraz sąsiednich. Na rynku usług geodezyjnych ...

  Szczegóły   16 02 2012
Geodeta Wołów - Geo-Map

Geodeta Wołów - Geo-Map »

Geo-Map to firma geodezyjna z wieloletnim doświadczeniem, działająca na terenie powiatu wołowskiego i powiatów sąsiednich. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz fachowe doradztwo.
Zakres świadczo...

  Szczegóły   09 10 2013
PW Geodezja - biuro geodezyjne

PW Geodezja - biuro geodezyjne »

Profesjonalne usługi z zakresu geodezji. Tyczenie granic, wyznaczanie działek, dokumentacje, pomiary nieruchomości, budynków oraz lokali i wiele innych znajdziecie Państwo na naszej stronie internetow...

  Szczegóły   11 10 2013
Wawgeo Usługi Geodezyjne

Wawgeo Usługi Geodezyjne »

Firma Wawgeo wykonuje usługi geodezyjne na terenie Warszawy i okolic. Firma istnieje od 1997 roku. Świadczy pełny zakres usług geodezyjnych takich jak inwentaryzacja, niwelacja, wytyczenie, uzgodnieni...

  Szczegóły   07 03 2014
Gdańsk, Gdynia, Kartuzy - Pracownia Geodezyjna Błażej

Gdańsk, Gdynia, Kartuzy - Pracownia Geodezyjna Błażej »

Szanowny kliencie,
Świadczymy kompleksowe usługi geodezyjne, zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych na terenie Trójmiasta i w powiatach sąsiednich.
Nasza praca jest zawsze szczegół...

  Szczegóły   13 03 2014
GEOGROUP geotechnika budownictwo

GEOGROUP geotechnika budownictwo »

GEOGROUP Konrad Wanik - przez lata doświadczenia wyspecjalizowaliśmy się w pracach wykonywanych w technice diamentowej oraz technikach iniekcyjnych wykorzystywanych w geotechnice i budownictwie. Zapra...

  Szczegóły   15 12 2015
Sklep Geodezyjny - "Infopomiar"

Sklep Geodezyjny - "Infopomiar" »

Głównym założeniem firmy jest dostarczanie wysokiej jakości sprzętu geodezyjnego i budowlanego.nNajwyższa jakość obsługi, profesjonalny serwis i rzetelne podejście do klienta przełożyły się w krótkim ...

  Szczegóły   26 07 2017